Реєстрація фірми в Польщі.

Щоб зареєструвати власну фірму в Польщі потрібно звернутися до облікового органу і подати заяву. Для того, щоб фірма розпочала свою діяльність,  вистачить однієї заяви та декількох додатків і свідоцтв. На здійснення всіх необхідних формальностей обліковим органам потрібно 3 дні від моменту прийняття заяви.

Що має бути в заяві?

Зразок заяви про внесення до обліку господарської діяльності є додатком до розпорядження Ради міністрів від 24 березня 2009 року (Ур. Кур. №50, пункт 399). У кожному випадку реєстрації повинна бути заповнена частина EDG-1 (обидві сторони), згідно з описом в інструкції та частина EDG-RB, якщо підприємець має банківський рахунок. У випадку підприємців, які ведуть діяльність   більш ніж в одному місці, необхідно подати EDG-MW. Натомість, якщо підприємець декларує виконання більш ніж 10 типів діяльності – EDG-RD.

Заява EDG-1 використовується не тільки для реєстрації фірми, а також для припинення господарської діяльності, її відновлення чи здійснення змін у записі. У заяві необхідною інформацією є:

  • Інформація про підприємця
  • Місцезнаходження підприємця
  • Типи діяльності згідно з PKD 2007 i PKD 2004,
  • Адреса
  • Кількість працівників
  • Коли з’явився обов’язок оплати внесків до ZUS (пенсійного фонду) або інформація про страхування в KRUS
  • Інформація про суб’єкт, який веде бухгалтерську документацію підприємця,
  • Дані про тип бухгалтерської документації та місця її зберігання.

Для фізичних осіб, які займаються господарською діяльністю, заява EDG-1 одночасно є заявою про внесення до державного урядового реєстру суб’єктів національного господарювання (REGON). Окрім того, водночас є ідентифікаційною або уточнюючою заявою до начальника податкової адміністрації. Становить собою також заяву або зміну заяви платника внесків до ZUS чи заяву про продовження соціального страхування аграріїв.

 
Як подати заяву?

Заяву про внесення можна подати особисто або  за допомогою повіреної особи  в обліковому органі. Можна також вислати її поштою – рекомендованим листом. В такому випадку потрібне нотаріальне посвідчення підпису. Заяву можна подати в електронному варіанті за допомогою формуляра onlineВ такому випадку вимагається подання електронного підпису, якщо особа, яка подає заяву його не має, потрібно буде обов’язково особисто бути присутнім для того, щоб підтвердити автентичність даних. Електронний формуляр для подання заяви в електронній формі розміщений на платформі ePUAP, яка доступна в Інтернеті за адресою www.epuap.gov.pl, також доступний на Інтернет – сторінці Міністерства Економіки (www.mg.gov.pl) та сторінках управлінь гміни чи міста.  За подання заяви про внесення до господарського обліку не стягується платні. Також не потрібно здійснювати ніяких оплат у випадку внесення будь-яких змін, що стосуються фірми, що вже перебуває на обліку.

Також можна розпочати та провадити господарську діяльність вже після здійснення заявки на реєстрацію, але ще до того як вона буде зареєстрована. Але це не стосується ситуації, коли для початку діяльності необхідно одержати дозвіл чи концесію. В такому разі підприємець може розпочати діяльність тільки після їх одержання. Натомість, у випадку подання заяви в електронній формі, без безпечного електронного підпису, фірма, що реєструється розпочинає своє функціонування тільки в день заповнення додання до документів підпису.

Окрім одного віконця, потенційному підприємцеві доведеться подати заяви і в інші органи, ще до фактичного початку діяльності  фірми.

  • Застрахованій особі,  в тому числі тій, що провадить господарську діяльність, потрібно буде звернутись до управління соціального чи медичного страхування.  Це – обов’язково, не залежно від подання заяви EDG-1, в формі заяви ZUS ZUA чи ZUS ZZA, переданій в електронній чи письмовій формі безпосередньо до ZUS (пенсійний фонд).
  • Частина осіб, які реєструють фірми, повинні звернутися до податкової інспекції для вибору форми оподаткування. Потрібно обрати  податок в залежності від запланованих доходів, податкову карту, або 19% лінійний податок.

Також, ще перед початком діяльності, потрібно зареєструватись в податковій інспекції на формулярі VATRВід цього обов’язку звільняються тільки ті, хто буде користуватися звільненням від сплати податку ПДВ. Реєстраційна заява VAT-R, згідно зі ст.. 96 п. 4 Закону про податок ПДВ, буде підтверджена начальником податкової інспекції на формулярі VAT-5. Субєкт стає платником податку ПДВ з моменту подання заяви VAT-R.