1. За будь-яких умов (зверніть будь ласка увагу «за будь-яких») заробітна плата заброньованих працівників повинна бути не менше 20 тисяч грн. Якщо раптом заброньованому працівнику підприємство нарахує менше 20 тисяч грн (і неважливо, чи відпустка за власний рахунок, чи «лікарняний») хоча б в одному місяці, то критичність скасовується без права на її отримання на 6 місяців.
ЦЕ ПРАВИЛО НЕ СТОСУЄТЬСЯ:
1) державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності, та
2) господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків,
3) резидентів Дія Сіті,
4) юридичних осіб – релігійних організацій, а також працівників операторів газорозподільних систем, визначених наказом таких операторів, які виконують аварійно-відновлювальні роботи газорозподільних систем у складі аварійних бригад, здійснюють запобіжні заходи для безаварійної експлуатації систем газопостачання, які визначені Міненерго критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
2. Як і раніше, критично важливі підприємства повинні не пізніше ніж протягом наступного дня після:
– прийняття працівника на роботу,
– переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого або переведення на іншу постійну
– посаду або роботу,
– звільнення,
– поновлення на роботі,
– тимчасового припинення/відновлення дії трудового договору
– подавати Пенсійному фонду України відповідні відомості через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України в електронній формі з обов’язковим накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Зверніть увагу, що це стосується будь-яких працівників (жінок, чоловіків, призовників, військовозобовʼязаних тощо).
3. Окремо хочемо звернути увагу на випадок, якщо підприємство вирішить переброньовуватипрацівників. Для цього потрібно спочатку, щоб завершилася дія попереднього бронювання АБО попереднє бронювання було анульоване.
Підприємство може анульовувати бронювання працівників за своїм поданням через Портал Дія. Але зверніть увагу, що це можна робити не більше одного разу на місяць.
Наразі маємо спрощену процедуру (вона буде діяти до 1 березня), за якою бронювання здійснюється без обмежень у 72 години (на практиці бронювання здійснюється за кілька годин).
ПРОТЕ зверніть увагу, що така можливість є лише У ВИПАДКУ якщо орган, який підтвердив критичність (наприклад, відповідна обласна військова адміністрація чи профільне Міністерство), оновив інформацію про підтвердження Вашої критичності (відповідну інформацію про підтвердження критичності Ви обовʼязково маєте побачити після 1 грудня 2024 року):
4. Орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими, здійснює моніторинг діяльності критично важливого підприємства за звітний податковий період, зокрема щодо виконання вимог нарахування ЗП заброньованим не менше 20 тисяч, та у разі потреби проводить перевірку відповідності критично важливого підприємства критеріям, за якими його визнали критично важливими, протягом діяльності підприємства, установи, організації з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Звертаю увагу, що тепер звітність по ЄСВ подається щомісячно. Слід розуміти, що такі зміни (місячна звітність замість квартальної) планувалися у комплексі із змінами процедури критичності та бронювання.
Тому логічно припустити, що відповідний орган буде в автоматизований чи інший спосіб щомісяця моніторити дотримання передбачених законодавством вимог. Це виглядає не складно, бо їм потрібно буде просто співставити перелік заброньованих із розміром нарахованої їм ЗП.
Таким чином, у будь-який момент орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими, може перевірити дотримання таким підприємством критеріїв критичності та дотримання норм щодо нарахування заробітної плати.
За результатами такої перевірки може бути прийнято рішення про відповідність чи невідповідність підприємства встановленим критеріям (у випадку невідповідності буде прийнято також рішення про скасування критичності).
5. Щодо обовʼязку підтвердження критичності з ініціативи підприємства, то якщо не буде дострокових змін у законодавстві Вам слід зафіксувати, що не рідше одного разу на рік потрібно підтверджувати критичність.
З повагою,
Володимир Лісний
Керуючий партнер AXELO
T: +38 067 314 54 94 | E: v.lisnyi@axelo.com.ua
ОФІС У ЛЬВОВІ
Адреса: 79018, Україна, Львів, вул. Голубовича, 37/3, офіс 1
T: +38 097 247 07 88 | E: office@axelo.com.ua
www.axelo.com.ua