Новини

Підписатись на новини

74-та річниця Варшавського повстання

У середу, 1 серпня 2018 року, ми будемо відзначати 74-ту річницю вибуху Варшавського повстання. Кожного року цього дня о год. 17:00 на вулицях Варшави звучить сирена. Місто зупиняється. Хвилиною тиші мешканці Варшави віддають честь полеглим і вцілілим постанцям.

Щороку в різних місцях у Польщі відбуваються заходи з відзначення і вшанування пам`яті про Варшавське повстання. Його початок особливим чином, найбільше згадується проте у столиці. Мешканці нагадують про „Годину W” – 17:00. В цю мить вмикаються сирени і звучить один протяжний сигнал тривалістю в хвилину. Громадський транспорт, автомобілі і мешканці Варшави зупиняються, щоб віддати шану повстанцям і загиблим мешканцям міста.

Варшавське повстання вибухнуло 1 серпня 1944 року, воно тривало 63 дні, до 3 жовтня 1944 року, і було найбільшим в історії ІІ світової війни волелюбним зривом. Майже 50 тисяч повстанців Крайової Армії повстало до бою з німцями, які з 1939 року окуповували столицю Польщі. Збройні сутички з окупантами точилися в усіх районах Варшави.

За умови фактичної байдужості підрозділів Радянської армії, що розташувалися на другому березі Вісли, в нерівній боротьбі повстанських сил з німецькими нацистами життя втратило близько 16 000 повстанців Крайової Армії і 150 000 польських цивільних громадян. В результаті бoїв було також знищено майже 25 відсотків забудувань лівобережної частини Варшави, а разом із руйнуваннями міста, яке після повстання здійснювали нацисти до 16 січня 1945 року, польська столиця втратила 70% житлової забудови та 90% історичних пам`ятних об`єктів.

фото Muzeum Powstania Warszawskiego Flickr.

Джерело: Посольства Республіки Польща в Україні